main content starts here

Shaker Sports Alumni Hall of Fame

Nominate an athlete for the Hall of Fame

Do you know a former athlete who you would like to be considered for induction into the Shaker Sports Alumni Hall of Fame? If you do, download a nomination form and return it to the Shaker Sports Hall of Fame Committee, Shaker High School, 445 Watervliet-Shaker Road, Latham, NY 12110.

Hall of Fame Inductees

  • Robert Callaghan Jr., Swimming, 62 
  • Ron White, All-Around, 60-62
  • John Shattuck, Wrestling, 61-65
  • Tom Irwin, Swimming & Diving, 61-63
  • Carol Berber, All-Around, 62-66
  • Christian D’orazio, Track/Football, 63-66
  • John Mitchell, Football, 64-67
  • Gary Guenther, Football, 65-67
  • Michelle Williams, All-Around, 64-68
  • Michael Lephart, Football/Swimming, 65-68
  • Bob Mitchell, Football, 67-69
  • John Trembley, Swimming, 69-70
  • Bob Werther, All-Around, 69-70
  • John Waltersdorf, Soccer, 68-71
  • Dave Herman, Track, 67-71
  • James MacFarland, Volleyball, 70-72
  • Ken Hall, All-Around, 72-75
  • Bruce Ziegler, Swimming, 74-76
  • Jefferey Maxwell, Swimming, 75-76
  • Keith Cooper, Cross Country/Track, 73-77
  • Patricia McGrath, Gymnastics, 74-77
  • Joanne Girvin, Swimming, 76-78
  • Ed Roskiewicz, Track, 75-78
  • Sam Perkins, Basketball, 78-80
  • James Howard, Basketball, 79-80
  • Robert C. Jackson, Athletic Director, 50-80
  • Tim Cain, Basketball, 77-81
  • Scott LeMay, Indoor & Outdoor Track, 78-81
  • Jay Gunning, Golf, 77-82
  • Ann Ranney, Basketball, 79-82
  • Cathy Yurkon, Basketball, 79-82
  • Tom Snow, Lacrosse, 80-82
  • Mike Henry, Soccer, 80-82
  • Eric Weiskopf, Gymnastics, 79-83
  • David MacPhee, Football, 79-83
  • Bethany Broughton, Gymnastics, 81-83
  • Susan Allen, Track, 80-84
  • Laura LaMena, Track, 80-84
  • Mike Sgambelluri, Cross Country/Track, 81-85
  • Pam Paley, All-Around, 82-85
  • Doug Wojcik, Gymnastics, 82-86
  • Christopher Williams, Gymnastics, 82-86
  • Maura Fitzgerald, Field Hockey, 83-86
  • Denise Kayajian, Basketball, 83-86
  • Renee Stanley, Field Hockey, 83-87
  • Mark Esposito, Gymnastics, 84-87
  • Jason Fairlee, Track & Field, 84-89
  • Michael Palmer, Track & Field, 89
  • Kristen Renchkovsky, Diving, 89
  • Kevin Smythe, Track & Field, 86-89
  • Steve Frank, Football/Baseball, 85-87
  • Bruce Ziegler, Swimming, 74-76
  • David Ford, Volleyball, 91
  • Karen Flewelling, Coach, 66-01
  • Maria Valentini, Track & Field, 92-96
  • Julius Grimindl, Basketball Coach, 63-83
  • Carla Clemente, Swimming, 91-95
  • Jason Decker, Lacrosse, 92-95
  • Bob Mitcheli, Football, 67-69
  • J. Michael Darbyshire, Swimming, 91-94
  • Arthur Walker, Coach/Principal, 56-91
  • Todd Bishop, Gymnastics, 94-95
  • Kris Eglin, Wrestling, 92-97
  • Kurt Benedict, Diving, 92-97
  • Kirsten Odabshian, Tennis, 91-94
  • Rich Barlette, Football, 92-95
  • Jamie Wilson, Outstanding Service, 63-Present
  • Amber Morrell, Tennis/Lacrosse, 90-93
  • Krissy Haacke, Cross Country/Indoor Track, 87-93
  • Ruth Feldblum, Track & Field, 88
  • Jennifer Norton, Diving/Gymnastics, 91-94
  • Megan Ware, Field Hockey, 94-97
  • Aixa Olazgasti, Track & Field 91-94
  • Mike Grimes, Football, 86-89
  • John Waltersdorf, Soccer, 68-71
  • Kelly Vickers, Basketball, 92-95
  • Eric Taylor, Basketball, 98-00
  • Kelly Cappallo, Gymnastics, 90
  • Courtney Clemente, Tennis/Gymnastics/Lacrosse, 96-00
  • David Morales, Volleyball, 91
  • Madhu Putta, Track & Field, 90-93
  • Sue Foggo, All-Around, 88-92
  • Alison Kutzer, Field Hockey/Lacrosse, 88-92
  • Brian Ellrott, Volleyball, 91-94
  • Kathleen Coler, Field Hockey, 87-91
  • Jack Carrier, Coach, 60-91
  • Sean McGee, Baseball, 86-87
  • Judy Berkery, Booster Club President, 02-04
  • Charles Lewis, All-Around, 58-60
  • Keith Cooper, Cross Country/Track & Field, 73-77
  • Athan Biss, Lacrosse, 98-01
  • Erin DeMarco, Soccer, 94-96
  • Jeff Nunziato, Football/Lacrosse, 95-98
  • David Hills, Football/Lacrosse, 94-97
  • Adriel Linyear, Football/Basketball/Track & Field, 95-97
  • Jason Sherwin, Football/Lacrosse, 97-00
  • Sue Gallagher, All-Around, 79-82
  • Chris Auclair, Football/Basketball/Lacrosse, 87-91
  • Cheryl McMillan, Cross Country/Indoor Track, 89-93
  • Ann-Marie Person, All-Around, 87-91
  • Cassandra Cardinell, Diving, 95-00
  • Scott Ferguson, Cross Country/Track & Field, 74-77
  • Deana (Cannon) Grogan, Field Hockey/Lacrosse, 96-99
  • Adam Benas, Gymnastics, 92-96
  • David Coughlin, Lacrosse, 97-00
  • Mandy Simpson, Swimming & Diving, 90-94
  • Ed Springstead, Cross Country Coach, 66-present
  • Mark Teson, Football/Basketball/Track & Field, 97-99
  • Alysia Decker, Basketball, 89-92
  • Mike Henry, Soccer, 80-82
  • Barbara Boyer, All-Around, 83
  • Bryan Galuski, Basketball, 92-94
  • Justin Corelli, Cross Country/Indoor Track, 98-02
  • Amanda (O’Hearn) Dolan, Tennis, 97-02
  • Erika Hoxie, Gymnastics, 91-97
  • Amisha Gomes, Indoor & Outdoor Track, 01-05
  • Shannon Bagley, Gymnastics, 91-95
  • Zach Tacelli, Football/Indoor Track/Baseball, 98-02
  • Brandon Birchak, Diving Gymnastics, 97-03
  • Joe Belokopitsky, Soccer/Indoor & Outdoor Track, 02-05
  • Jennifer Farrelly, Softball/Field Hockey/Basketball, 01-05
  • Meredith Wolanin, Field Hockey, 02-05
  • Seri Gordon, XC/Indoor & Outdoor Track, 03-07
  • Robert Connor, All-Around, 68-71
  • Brad Sheehan, Basketball, 03-06
  • Roger Bell, Swimming & Diving Coach, 59-66
  • Scott Madison Basketball, Bowling, 88-92
  • Nathan LaRowe, Gymnastics/Diving, 01-06
  • Ross Cardinell, Soccer, 00-04
  • Colin Berry, Football, 02-05
  • Ronald Chen, Soccer/Football/Track & Field, 83-86
  • Brian Maloy, Soccer/Swimming & Diving, 05-08
  • John Maloy, Soccer/Indoor & Outdoor Track, 04-06
  • Louis DiNuzzo, Soccer/Indoor & Outdoor Track, 97-00
  • Glenn Goliber, Football/Basketball/Indoor Track, 71-74
  • Diana Hummel, Soccer/Indoor & Outdoor Track, 05-08
  • Catherine Hummel, Indoor & Outdoor Track, 02-05
  • Tom Kahnle, Basketball/Football/Baseball, 04-07
  • Daniel McKinney, Football/Indoor & Outdoor Track, 71-74
  • Harold Qualters, Indoor & Outdoor Track Coach, 71-78
  • John Rudd, Football/ Indoor & Outdoor Track, 72-75
  • Matthew Swezey, Ice Hockey/Lacrosse, 02-05
  • Katherine Thomas, Soccer/Lacrosse, 05-08
  • Barbara Callahan, Athletic Dept. Secretary, 80-2013
  • Frank Dyer, Swimming, 06-10
  • Abigail Rehfuss, Soccer/Lacrosse, 04-07
  • Caroline Rehfuss, Swimming/Lacrosse, 08-09